Dozvíte se jak nejlépe spořit. Řekneme si jaké prostředky můžete efektivně použít ke zhodnocování volných peněz. Spořit může opravdu každý, jen se musí chtít.

Vytváření finančních rezerv

Úspory nám slouží k tomu, aby jsme je posléze mohly využít v případě horších časů. Každý člověk by si měl tedy spořit nějaké peníze na případné horší časy. Je dobré mít našetřenou rezervu alespoň ve výši 6x měsíční výdaje, někdy se doporučuje i 6x měsíční příjmy. Pro co se rozhodnete už záleží jen na vás. Spořit může začít každý, pro začátek můžete začít spoření s malými částkami.

Dále si řekneme jaké máme základí prostředky pro spoření peněz.

Spořící účty

Spořící účty jsou přímo ideální na tvoření finančních rezerv. Spořící účet je také dobrý v tom, že peníze můžete se spořícího účtu kdykoliv vybrat a poslat je třeba někam jinam. Na spořícím účtu získáte bez rizika slušný roční úrok. Přehled spořících účtů najdete v samostatném článku spořící účty srovnání. Tento přehled je každý měsíc pravidelně aktualizován, takže je vždy aktuální.

Termínované vklady

Dalším prostředkem pro tvoření úspor může být termínovaný vklad. Na termínovaném vkladu se vždy zavážete, že tam necháte peníze určitý čas ležet. Většinou je to třeba fixace na 1 rok, 2 roky či 3 roky. Po tuto dobu nemůžete peníze vybrat. Jako náhrada vám bude sloužit, že vám bude poskytnut vysoký roční úrok. Výhodné termínované vklady nabízejí dnes zejména kampeličky (družstevní záložny). Dnes už se jich nemusíte vůbec bát, vklady jsou pojištění až do výše zhruba 2 500 000 Kč.

Stavební spoření

Stavební spoření je i přes změny Ministerstva financí stále výhodné. Můžete získat státní podporu ve výši 2000 Kč ročně, když si na stavebko pošlete ročně 20000 Kč. Státní podpora je nyní ve výši 10 procent z toho, co si na staveko ročně pošlete. Maximální podpora je ve výši 2000 Kč ročně. Roční úrok je u stavebního spoření většinou ve výši 2 procent.