Spousta lidí dělá tu chybu, že nechvají peníze ležet ve slamníku nebo na běžném bankovním účtu. Proto jsme pro vás připravily článek jak zhodnocovat efektivně vaše úspory. Úspory vám mohou vydělat něco na úrocích.

Zhodnocujete úspory

Stále se najde spousta lidí, kteří mají peníze doslova doma v kredenci. Takové peníze vám postupně užírá inflace (inflace je větší než se běžně říká) a je tam také větší riziko krádeže. Na běžném bankovním účtu pak máte doslova mizivý úrok. Roční úrok se tam většinou pohybuje od 0 procent do 0,1 procent. Takže vaše peníze se téměř vůbec nezhodnocují. A to je podle mě docela škoda. Pojďme si tedy postupně představit jednotlivé možnosti jak můžete zhodnocovat vaše úspory.

Vytváření finančních rezerv

Každý člověk by si měl vytvářet finanční rezervy. Tyto rezervy se vám pak budou náramně hodit v případě ztráty zaměstnání či dlohodobé nemoci. Měly by jsme si vytvořit rezervu alespoň ve výši 6x měsíční výdaje. Pokud jsou vaše měsíční výdaje 30 000 Kč, tak by ve vaší finanční rezervě mělo být zhruba 180 000 Kč. Na tvoření takových finančních rezerv je ideální spořící účet. V článku spořící účty srovnání se můžete podívat na aktuální srovnání spořících účtů.

Termínované vklady a stavebko

Další možností jsou termínované vklady. U termínovaného vkladu bude o něco vyšší zhodnocení než u spořících účtů, ale zase jsou tam peníze více vázané. A peníze můžete vybrat až po skončení vázací dobu. Pokud peníze delší dobu nepotřebujeme, tak je dobré termíňák využít.

Stavební spoření je na 6 let, takže by se jedná o dlouhodobé spoření. U stavebka můžete využít roční státní podporu ve výši 2000 Kč. Takovou státní podporu dostanete v případě, kdy tam ročně pošlete 20 000 Kč. Roční úrok je u stavebních spoření většinou ve výši 2 procent (staré smlouvy mají často 3 procenta). Ale zase tam jsou docela vysoké poplatky za vedení stavebního spoření.

Investice vám mohou přinést zajímavé zhodnocení volných peněz

Spousta lidí se investice úplně zbytečně bojí. Přitom investice vám při správném výběru mohou zajitit hodně dobré zhodnocení. Investice vám pomohou překonat inflaci, které je v dnešní době hodně vysoká. Tipy do čeho investovat najdete v samostatném článku do čeho investovat.